2024 Eurovision Şarkı Yarışması başlıyor

2024 Eurovision Şarkı Yarışması kapsamında yarı final bugün (7 Mayıs), diğer yarı final 9 Mayıs’ta, final ise 11 Mayıs’ta Malmö Arena’da gerçekleştirilecek. 

Yarışma, 1992 ve 2013 yıllarından sonra 3. kez Malmö kentinde yapılacak. Öte yandan en son 2016 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan yarışma, 7. kez İsveç’in ev sahipliğinde düzenlenecek. 

SERTAP ERENER SAHNE ALACAK 

2003 yılında Eurovision’da Türkiye’ye birincilik getiren Sertab Erener, yıllar sonra yeniden Eurovision’da sahne alacak. 

Erener, 9 Mayıs perşembe akşamı gerçekleşecek yarı final öncesi “Everyway That I Can” şarkısını seslendirecek. 

İSRAİL’İN BOYKOT EDİLMESİNE YÖNELİK 2 BÜYÜK GÖSTERİ YAPILACAK 

İsveç Filistin Grubu’ndan yapılan açıklamada ise İsrail’in 11 Mayıs’ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımının Malmö kentinde 9 ve 11 Mayıs’ta protesto edileceği aktarıldı. 

Açıklamada, “Soykırım Ücretsiz Şarkı Yarışması” ismi ile yerel sanatçıların da protestoda sahne alacağı kaydedildi. 

SHİP TO GAZA GEMİSİ İSRAİL ABLUKASINI DELMEK İÇİN YOLA ÇIKTI 

Gazze’ye insani yardım ulaştırmak ve İsrail’in ablukasını delmek hedefiyle Norveç’in başkenti Oslo’dan 1 Mayıs’ta çıkan Ship to Gaza’ya ait Handala isimli gemi 8 Mayıs’ta Malmö’de olacak. Binlerce Filistin yanlısı aktivistin karşılayacağı gemi, 6 saat sonra Gazze’ye yük götürmek için yola çıkacak. 

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, Malmö Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Nils Norling, şehre 100 bin göstericinin geleceğini tahmin ettiklerini söyledi. 

Gösterilerde olay çıkmaması için geniş güvenlik önlemleri alacaklarını belirten Norling, Norveç ve Danimarka’dan da polis ekiplerinin destek için Malmö’ye geleceğini bildirdi. 

Avrupa Yayın Birliği’nden (EBU) 2 Mayıs’ta yapılan açıklamada, Eurovision Şarkı Yarışması’nda davetlilerin Filistin bayrağı ile içeri alınmayacağı duyurulmuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x