“Nitelikli dolandırıcılık” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan firari iş insanı Uğur Akkuş kripto platformunu ABD’de hizmete aldı

Gökmen Mert KURAL

Kripto para ticareti vaadiyle iki kişiyi 500 bin dolar dolandırdığı iddiasıyla “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 4 sanıktan biri olan iş insanı Uğur Akkuş’un yeni büyüme kararı ABD’yi tedirgin edecek türden. Geçtiğimiz hafta ABD’den Üstün Yetenekli kontenjanından Green Card alan iş insanı Uğur Akkuş, dolandırıcılık suçlamasıyla hakkında 15 yıl hapis cezasıyla yargılandığı kripto işini ABD’ye açma kararı aldı. Haberi veren ise dünyanın en büyük arama motorlarından Yahoo News duyurması ise işin ilginç yanı. Yahoo News’te çıkan habere göre Bitcoin, USDT Tether, Ethereum ve GainX’i toplu olarak sunan Uğur Akkuş’un sahibi olduğu uygulama Ascoindex , Kuzey Amerika pazarına girdi. Ayrıca Orta Doğu ve Avrupa’ya yönelik de açılım yapan Uğur Akkuş ise haberde kendini dolar milyarderi olarak tanıttı. Haberde Ascoindex, küresel yatırımcılara büyük dijital para birimlerini toplu olarak sunarak, kripto para piyasasını yeniden tanımlamak için çalışıyor. Hakkında dava açılan Akkuş’un “Güvenilirlik” sözünü sık sık kullanması ise akıllara hakkında dolandırıcılık davasını getiriyor.

ÜSTÜN YETENEKLİ VİZESİ ALMIŞTI

Geçtiğimiz hafta Eski manken Ebru Şallı’nın firari eşi Akkuş, ABD’den EB1A Vizesi aldığını duyurdu. İstanbul merkezli A&S Yatırım Holding’in Kurucusu ve CEO’su Akkuş aldığı vizeyle ABD’de faaliyetlerini artıracaklarını, Kanada’da madencilikte büyüyeceklerini açıklamıştı.

ABD’de geçen yıl altın madenleri aldığını, şirketlerinin değerinin 5 milyar dolar olduğunu söyleyen Akkuş’a ABD’den verilen EB-1A vizesi ise sadece atletizm, eğitim, işletme, sanat veya bilim alanlarında olağanüstü yeteneklere veriliyor. Bu vizeyi almak isteyenler alanlarında başarılı olduklarını gösterir detaylı kanıtları göstermesi gerekiyor.

KASIM AYINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Kuveytli iş insanlarını 30 milyon dolar dolandırdığı iddiasıyla gündeme gelen Uğur Akkuş haziran ayında da eşi Ebru Şallı ile tatil dönüşü İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınmış, Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’ne götürülmüştü. Kripto para ticareti vaadiyle iki kişiyi 500 bin dolar dolandırdığı iddiasıyla “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 15 beşer yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 4 sanıktan Uğur Akkuş hakkında kasım ayında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x